Szukaj OK
wydarzenia << powrót do listy
Wystawa  JOANNY DUDEK  “DOUSTNIE/DOWCIPNIE. Kapsułki – Równania naszych potrzeb i marzeń?  “ Malarstwo/instalacje malarskie.

Wystawa JOANNY DUDEK “DOUSTNIE/DOWCIPNIE. Kapsułki – Równania naszych potrzeb i marzeń? “ Malarstwo/instalacje malarskie.

Joanna Dudek – mieszka i tworzy w Gdańsku.

Od 2001 roku jest związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Pracowni Malarstwa.

 

W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe “Menedżer Kultury” w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W 2009 roku otrzymała stopień doktora w dziedzinie sztuki plastyczne, w dyscyplinie artystycznej sztuki piękne na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (aktualnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Bierze udział w wystawach ogólnopolskich i zagranicznych, plenerach i aukcjach charytatywnych, inicjuje wydarzenia artystyczne.

 

Uprawiane dziedziny sztuki: malarstwo, rysunek, grafika cyfrowa, fotografia.

Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza: 2009, 2007

 

W instalacjach malarskich „ doustnie/dowcipnie” (2012) artystka zamyka w formie kapsułek, równania naszych potrzeb i marzeń. W pełen dystansu sposób próbuje potencjalność odkryć inżynierii biomedycznej zestawić z ludzką naturą pełną sprzecznych oczekiwań. Kapsułki wypełnione barwnymi, tajemniczymi materiałami nawiązują formalnie do faktu, że w średniowieczu artyści należeli do cechu aptekarzy. Dziś, leki są szczytem efektywności nauki, jaki obdarzamy niezwykłym zaufaniem. Pozwalają nam przekraczać i wyznaczać kolejne granice, od efektu placebo po cud i absurd.

Wieloznaczność działań przemysłu farmaceutycznego i nasz wewnętrzny stosunek do leków poddawane są przez Joannę Dudek dyskusji poprzez wypełnianie tabletek materiałami ze świata fantazji artystki.

<< powrót do listy